Podle ruského prezidenta dochází v Evropě k „rozpadu tradičních národních hodnot“

Putinův komentář přišel poté, co Evropou otřásl případ znásilnění teprve 10letého chlapce v jednom z vídeňských bazénů. Pachatel, který přišel do Evropy spolu s dalšími migranty a uprchlíky, byl sice zatčen a odsouzen, minulý týden však soud své původní rozhodnutí stáhl a případ bude nadále prošetřovat.

Pachatelův právník totiž tvrdí, že si muž nebyl vědom toho, že by dělal něco špatného a soud tento argument překvapivě uznal. Násilník byl identifikován jako Amir A. (20), který tvrdí, že jednal z nouze, protože neměl sex už 4 měsíce.

Soudní proces byl nyní odložen a bude se nejspíš konat až příští rok, pachatel do té doby zůstane ve vazbě. Tento případ však nenechal chladným ani ruského prezidenta, který uvedl, že absolutně nerozumí tomu, že migrant, který přijde do Evropy, zde znásilní dítě a soud jej za to ještě zprostí viny.

„Nedokážu si to vysvětlit. Je to pocit viny vůči migrantům? Co se to děje? Není mi to jasné,“ uvedl ruský prezident. Putin rovněž tvrdí, že je tento případ jen další ukázkou „rozpadu tradičních národních hodnot“.

Znásilněný chlapec bude muset proti pachateli znovu svědčit

Putinovy komentáře nejspíš zahrály na strunu Srbům, kteří jej velice uznávají. Znásilněný chlapec byl totiž srbského původu, jeho matka ze Srbska prchla během občanské války v 90. letech. Chlapec, který byl během brutálního znásilnění těžce zraněn a dodnes trpí posttraumatickou poruchou, se bude muset kvůli nelogickému rozhodnutí k soudu vrátit a znovu svědčit proti iráckému muži, který čin spáchal.

Rakouská i srbská komunita byla tímto případem hluboce šokována a kontroverzní rozhodnutí soudu ji ještě více nahněvalo. Kromě Putina se k migrační krizi v minulost vyjádřili i další ruští představitelé, mezi nimi i Konstantin Romodanovsky, vedoucí ruské Federální migrační služby. Ten obvinil evropské vůdce ze záměrného ignorování kulturních rozdílů, jež způsobily chaos po celém kontinentu.

Romodanovsky dodal, že „multikulturalismus selhal,“ protože si Evropa „nikdy nevytvořila jednotnou strategii pro integraci uprchlíků do západní společnosti“. „Evropská komise nechala jednotlivé národy rozhodnout o tom, jak budou žadatele o azyl přijímat či nepřijímat, a to navzdory skutečnosti, že jsou politiky i možnosti jednotlivých členských států velmi rozdílné,“ řekl ruský představitel.