Koza nakažená koronavirem? A kus ovoce také. Tady něco nehraje, testy na virus se chovají divně

Vyšlo 06.05.2020 zde: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Koza-nakazena-koronavirem-A-kus-ovoce-take-Tady-neco-nehraje-testy-na-virus-se-chovaji-divne-623066
Pozn. redakce: Tento článek je asi první v Česku na téma podezření, že testy jsou „cinknuté“ už od výrobce. Že je něco podezřelého se dá dozvědět už několik týdnů, kdy v symotných USA se řešil skandál o kontaminovaných sadách.

Tanzanský prezident John Magufuli se rozhodl, že své tvrzení o „technicky chybných“ testovacích sadách na přítomnost koronaviru prověří jejich atestací. A to značně netradiční metodou. Do laboratoře nechal zaslat vzorky od kozy, ovce či z papáji. Jak se posléze ukázalo, zřejmě nebyl daleko od pravdy, jelikož se mu zčásti tyto vzorky vrátily pozitivní. Koronavirus dle testovacích sad vykazovala koza i papája.

Koza nakažená koronavirem? A kus ovoce také. Tady něco nehraje, testy na virus se chovají divně
Foto: Repro YouTube KTN News Kenya
Popisek: Prezident Tanzanie John Magufuli

Tanzanský prezident nejprve přesnost testů na koronavirus zpochybnil a tvrdil, že jsou „technicky chybné“. Aby svá slova dokázal, obrátil se na bezpečnostní složky, aby testy prověřily.

Atestace však probíhala dosti nezvykle. Místo vzorků od lidí došlo na testování kozy, ovce či papáje. Vzorkům byla přidělena lidská jména a věk, načež putovaly do laboratoře.

V té tanzanští pracovníci netušili, že by se mělo jednat o něco neobvyklého, a vzorky zcela běžně otestovali.

Největším překvapením bylo, když prezidentovi přišly výsledky. Zatímco ovce nejevila přítomnost koronaviru, vzorky odebrané od kozy a z papáji byly pozitivní. To Magufuliho utvrdilo v chybnosti testů. Naznačil, že tak někteří lidé mohli být pozitivně na koronavirus testováni, a přitom jej vůbec neměli.

„Něco se tu děje. Už předtím jsem řekl, že nemůžeme akceptovat, že je jakákoli pomoc pro náš národ dobrá,“ podotkl s tím, že by se testovací sady měly prošetřit.

Testy, kterými se zjistila pozitivita kozy a papáji na koronavirus, byly dle Magufuliho dovezeny ze zahraničí. O přesné zemi původu se ovšem nezmínil.

Během soboty pak Magufuli oznámil, že vydal rozkaz, aby se do jeho země přepravila léčebná rostlinná látka, kterou mu na koronavirus doporučil prezident Madagaskaru. Bylinný lék má obsahovat madagaskarský pelyněk.

Magufuli je prezidentem Tanzanie od roku 2015. Přestože se jeho počínání jeví dosti netradiční, chemii Magufuli  zřejmě rozumí, jelikož na univerzitě v Dar es Salaamu právě z ní získal i svůj diplom z doktorského studia.

V Tanzanii je aktuálně 480 pozitivně otestovaných lidí s koronavirem. 167 pacientů se z nemoci covid-19 již vyléčilo a 16 lidí jí podlehlo. Země vykazuje 8 aktivních případů na jeden milion obyvatel.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments