„Především vítáme lidi ze západní Evropy – lidi, kteří nechtějí žít v multikulturní společnosti. Nechceme do vesnice přivést muslimy,“ řekl Laszlo Toroczkai v rozhovoru pro BBC.

Toroczkai je starostou Ásotthalomu, odlehlé vesnice v pláních na jihu Maďarska vzdálené asi 2 hodiny od hlavního města Budapešti, která se již loni dostala do mnoha evropských medií. Toroczkai zde totiž najal lovce migrantů, aby chytali ilegální migranty snažící se překročit maďarské hranice.

„Pro vesnici je velmi důležité zachovat tradice. Pokud by sem přijelo velké množství muslimů, nedokázali by se začlenit do křesťanské komunity. V západní Evropě můžeme vidět velké muslimské komunity, které se nebyly schopné začlenit, a nechceme zde zažít stejnou situaci. Chtěl bych, aby Evropa patřila Evropanům, Asie Asiatům a Afrika Afričanům, je to tak prosté,“ řekl Toroczkai.

Uprchlická krize přispěla ke vzniku anti-imigrantské nálady napříč oblastmi celé Evropy, a Maďarsko není výjimkou. Ve vrcholném stádiu migrační krize loni překračovalo nedaleko Ásotthalomu hranici ze Srbska do Maďarska až 10 000 lidí za den.

Starosta těžil ze strachu z tak velkého přílivu lidí a vydal nařízení, o jejichž legálnosti lze polemizovat.

Nová místní legislativa zakazuje nošení muslimského oblečení jako hidžáb, svolávání k modlitbě a mimo zákon staví také veřejné projevy náklonnosti homosexuálů. Zavedeny byly také změny, které brání stavbě mešit, přestože ve vesnici žijí v současnosti pouze dva muslimové.

Mnoho právníků má za to, že tato nařízení jsou v rozporu s maďarskou ústavou a vláda o nich jako součást obecného přezkoumání místní legislativy rozhodne v polovině února.

Nařízení mají ale podporu mnoha členů místní komunity. Dva muslimové žijící ve vesnici se pro BBC odmítli vyjádřit z důvodu obav o upoutání pozornosti na své osoby.

Nicméně jeden z místních obyvatel řekl, že jsou do komunity „plně začleněni“. „Nikoho neprovokují. Nenosí nikáb, neobtěžují lidi… znám je osobně. Vycházíme spolu dobře.“

Starosta věří, že jeho vesnice by mohla stát v čele něčeho, čemu říká „válka proti muslimské kultuře“. Nechal zřídit nepřetržité pohraniční hlídky, které dle něj navnadí Evropany, aby ve vesnici žili.

Na otázku, zda se snaží založit obec pouze pro lidi bílé pleti, Toroczkai odpověděl: „Nepoužil jsem slovo „bílé“. Ale protože jsme bílí, evropská, křesťanská populace, chceme touto populací i zůstat. Kdybychom byli černí, chtěli bychom zůstat černou vesnicí. Ale toto je skutečnost a my ji chceme zachovat.“