Naše zastupitelka z Prahy 3 Michaela Grzegorzová o přejmeování ulice Koněvova

Dehonestace dějin aneb změna názvu ulice Koněvova na Hartigovu

Téma které poslední týden rezonuje Prahou 3

Jelikož patřím k lidem, kteří žijí na Žižkově již několikátou generaci, tak se mě tato zásadní změna dotýká osobně.O změně názvu ulice rozhodlo bývalé vedení radnice, údajně na základě obdržené žádosti občanů Prahy 3. Poté měla proběhnout anketa a souhlasu či nesouhlasu místních obyvatel. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale mluvila jsem s mnoha lidmi a nenašla nikoho, komu by tato otázka byla položena.

Koněvova ulice dlouhá 3,4km byla pojmenována v roce 1946 podle maršála Ivana Stěpanoviče Koněva a nese jeho jméno 77 let. Pro ty kteří nechtějí znát dějiny nebo se jakkoliv snaží je změnit jsou tu holá fakta, proč právě tato absurdní, naprosto zbytečná a byrokraticky velice náročná změna názvu ulice je naprostá neúcta vůči obětem 2.světové války. Rudá armáda maršála Koněva se v dubnu 1945 účastnila dobytí Berlína. Společně s Československými odbojáři pak společně osvobodila severní, střední a východní Čechy a jako první spojenecká armáda v květnu 1945 osvobodila také Prahu, ve které  navzdory kapitulaci Německa probíhaly intenzivní boje s nacisty, kteří se odmítali vzdát. Pouze díky obětem těchto statečných vojáků tu dnes řada z nás může být a tak rozhodně jim má patřit náš dík a úcta.
Věřím, že až v naší zemi opět zvítězí zdravý rozum nad zfanatizovanými a zvrácenými ideologiemi mnoha směrů, tak nejznámější ulice na Žižkově ponese opět zpátky své jméno, které ji právem náleží. Do té doby musíme zatnout zuby a vydržet. Přesto, že oficiální název ulice bude zatím jiný, tak pro nás Žižkováky to bude ” Koněvka” navždy.
——-
Tento článek je taktéž dostupný na Parlamentních listech: https://www.parlamentnilisty.cz/profily/Michaela-Grzegorzova-155571/clanek/Dehonestace-dejin-aneb-zmena-nazvu-ulice-Konevova-na-Hartigovu-131739

Comments are closed.