Na dotacích dostal Agrofert více, než zaplatil na daních. U bank úvěry za 30 miliard korun. Závislost Babiše na EU-dotacích

Agrofert dostal na dotacích více, než zaplatil na dani z příjmu. Plánuje velké propouštění v Německu i investice za 17 miliard

  1. 7. 2017 Petr Zenkner, Milan Mikulka

Vyšlo na ihned.cz, https://m.ihned.cz/byznys/c1-65825940-hospodareni-agrofertu-v-deseti-bodech-na-dotacich-dostal-vice-nez-zaplatil-na-danich-planuje-velke-propousteni-i-miliardove-investice

Čtěte více: výsledky firem | Agrofert

  • Agrofert vydal velmi očekávanou výroční zprávu o svém loňském hospodaření.
  • Hospodářské noviny prošly zhruba 100 stran této výroční zprávy a přinášejí nejzajímavější informace v 10 bodech.
  • Na dani z příjmu zaplatil Agrofert 1,505 miliardy korun. Na provozních dotacích a zelených bonusech holding loni získal 1,533 miliardy.

Ilustrační foto.  ČAPÍ HNÍZDO. Chvíli Babišovo, chvíli zase ne, nakonec však přece jen ano. I s 50 miliony z evropských fondů. | FOTO: sglprojekt.cz

Agrofert, jedna z největších a kvůli působení Andreje Babiše v politice nejsledovanější firma v Česku, vydal detailní informace o svém hospodaření v minulém roce. A vyplývá z nich několik zajímavých věcí: například ubylo zaměstnanců a Agrofert se chystá ve velkém propouštět v německých pekárnách, na kterých tratí miliardy korun ročně. Agrofert také prodal svůj další problémový projekt či skupina na dotacích inkasovala zhruba tolik, co její firmy zaplatily na dani z příjmu.

1. Agrofertu klesl zisk i tržby

Čistý zisk Agrofertu minulý rok klesl na 7,8 miliardy korun. Oproti roku 2015 je to pokles téměř o 800 milionů. Agrofertu se snížil i provozní zisk na 14,7 miliardy. Celkové tržby více než dvou set firem holdingu byly 155,7 miliardy korun, což je téměř o 12 miliard korun méně.

*Zdroj: Výroční zpráva Agrofertu 2016

2. Klíčová fabrika tolik nevydělala, ale pořád z ní přiteklo nejvíce peněz

Nejziskovější částí Agrofertu je dlouhodobě německá továrna na výrobu čpavku a močoviny SKW Piesteritz. Loni mu vydělala 33,4 milionu eur, což je 900 milionů korun. I přes více než poloviční pokles zisku oproti roku 2015 jde stále o nejziskovější podnik Agrofertu. Ten ho koupil v roce 2002 a plně jej ovládl o čtyři roky později.

3. Na dotacích dostal Agrofert více, než zaplatil na daních

Na dani z příjmu za rok 2016 zaplatil Agrofert 1,505 miliardy korun. Na provozních dotacích a zelených bonusech holding loni získal 1,533 miliardy. Z těchto dotací je 1,1 miliardy korun nárokových a zbytek jsou dotace na investice.

4. Méně zaměstnanců, chystané propouštění v Německu

Jedním z nejzajímavějších postřehů z výroční zprávy je pokles zaměstnanců celé skupiny. Ubylo 760 lidí a na konci roku jich ve firmách Agrofertu pracovalo necelých 33 tisíc. Agrofert podle dřívějších prohlášení i výroční zprávy chystá velké propouštění v Německu ve svých pekárnách Lieken. Zavírá několik provozů zejména v západní části země a chystá u své chemičky na východě výstavbu obří pekárny. Na restrukturalizaci má v rezervách 2,3 miliardy korun. „Rezerva na restrukturalizaci se týká zejména společností spadajících do subholdingu Lieken AG a vztahuje se především k nákladům souvisejícím se zaměstnanci,“ stojí ve výroční zprávě.

5. Agrofert plánuje investice za 17 miliard korun

Agrofert letos chystá dokončení pekárny v Německu. Investuje i do výrobny čpavku na Slovensku a do nové výrobny hnojiv v Lovosicích.

6. Dařilo se českým chemičkám a vydavatelství Mafra, velká ztráta v Liekenu

Nejziskovějším podnikem Agrofertu v Česku je chemička Precheza, která loni vydělala 555,7 milionu korun. Podnik vydělává hlavně na titanové bělobě, jež je nejvíce rozšířeným potravinářským barvivem a přidává se i do nátěrových hmot a opalovacích krémů. Daří se také dalším chemickým podnikům Agrofertu – Deza Valašské Meziřící měla zisk 460,4 milionu, trojici nejziskovějších chemiček uzavírá Synthesia se 452,8 milionu korun. Největší dodavatel biopaliv Preol přidal do celkových výsledků koncernu v minulém roce 85,5 milionu korun.

Zisková byla také slovenská chemička Duslo Šala, která vydělala 18,98 milionu eur (asi 510 milionů korun). Agrofert do podniku výrazně investuje a získal od slovenské vlády Roberta Fica úlevu na daních, kterou zatím nevyužil. Agrofert může získat úlevy ve výši 58,56 milionu eur (přes 1,5mld Kč).

Agrofert je rovněž největším evropským výrobcem AdBlue, což je syntetický roztok močoviny, který se přidává do paliv. Společnost GreenChem, která ho vyrábí, měla loni zisk 10 milionů eur.

Z potravinářských závodů Agrofertu byla loni nejúspěšnější mlékárna Olma (205,7 milionů korun), Kostelecké uzeniny naopak vydělaly jen 76,2 milionů. Poklesly i zisky zemědělských družstev. Nejúspěšnější bylo ZZN Polabí, které vydělalo 88,6 milionů korun.

Rekordní ztráta naopak připadá na německé pekárny Lieken AG, které prodělaly 126,5 milionu eur (asi 3,4 miliardy korun). Jde o vůbec neztrátovější podnik v holdingu.

Výrazně zisková byla rovněž mediální skupina Mafra, která vlastní například deníky Mladá fronta dnes a Lidové noviny. Vydělala 236,1 milionu korun. Společnost Londa, přes niž Agrofert vlastní nejposlouchanější rádio Impuls, byla v plusu 60,6 milionu.

10 nejziskovějších podniků Agrofertu
SKW Piesteritz 33,388 mil. eur
Prescheza 555,742 mil. korun
Duslo 18,981 mil. eur
Deza 460,407 mil. korun
Synthesia 452,825 mil. korun
Lovochemie 329,282 mil. korun
Fatra 297,967 mil. korun
GreenChem 10,097 mil. eur
Mafra 236,195 mil. korun
Olma 205,694 mil. korun

*Zdroj: Výroční zpráva Agrofertu 2016

7. Agrofert prodal svou jedinou továrnu v Číně

Agrofert se podle výroční zprávy zbavil jedné své problémové investice – továrny na titanovou bělobu v Číně, která spadala pod přerovskou Prechezu. Agrofert zatím na dotazy HN, komu továrnu prodal, za kolik a kolik na investici prodělal, neodpověděl. V minulosti Andrej Babiš veřejně hovořil o stovkách milionů korun. „V Číně nás totálně podvedli. Číňan, který pro nás dělal 17 let, nám přes zboží ukradl 10 milionů dolarů a za ty peníze si vedle nás postavil stejnou továrnu,“ řekl Babiš na přednášce na Vysoké škole ekonomické zhruba před čtyřmi lety. „Neznám nikoho, kdo by měl v Číně továrnu a dařilo se mu,“ dodal tehdy.

8. Agrofert má už u bank úvěry za 30 miliard korun

Agrofert si loni u bank víc půjčoval. Zadlužení mu vzrostlo z 24 miliard korun na 30 miliard. Nejvíc Agrofert momentálně dluží Komerční bance, na začátku roku to bylo 3,5 miliardy korun, tedy více než desetina celého jeho dluhu. Na druhém místě je konsorcium německých bank, které financují investice Agrofertu v Německu zejména do pekáren a chemiček. Zadlužení Agrofertu ve výši 30 miliard korun je ale vzhledem k velikosti firmy, jejíž majetek má účetní hodnotu 133 miliard korun, stále nízké.

Na konci loňského roku měl Agrofert na bankovních účtech 6,3 miliardy korun, zhruba o 1,7 miliardy korun více než na konci roku 2015.

9. Podpora za výrobu z obnovitelných zdrojů je 165 milionů korun

Firmy Agrofertu také každý rok dostávají podporu za to, že vyrábějí energii z obnovitelných zdrojů. V případě Agrofertu jde hlavně o bioplynové stanice. Ty loni dostaly 165 milionů korun oproti 149 v roce 2015.

10. Agrofert dal ANO půl milionu, na Nadaci Agrofert šlo 101,7 milionu korun

V minulém roce Agrofert mírně zvýšil příspěvek pro hnutí ANO vedené Andrejem Babišem, které dostalo půl milionu korun. Mnohem více, celkem šest milionů, dostal od Agrofertu hnutí ANO blízký think-tank Institut pro politiku a společnost, který vede komentátor Lidových novin Jan Macháček.

Výrazně vzrostly výdaje Nadace Agrofert, které v roce 2015 byly 5,5 milionu korun. Loni už to bylo 101,7 milionu.

Comments are closed.